
- Hírek
A Tan Kapuja Kiadó gondozásában megjelent Seung Sahn zen mester A zen iránytűje című kötete.
A buddhizmus oktatási rendszerében a Középút vagy a Nemes Nyolcrétű Ösvény a meghatározó elv. Az elmélet és a gyakorlat összhangjára törekedve cél, hogy az elsajátított tudás a gyakorlás révén tapasztalattá váljon, majd a tapasztalatok a hétköznapi életbe integrálódjanak. Az alapképzés célja a megfelelő hozzáállás, képességek és tudás elsajátításán keresztül önmagunk megismerése, a buddhista módszerek elsajátítása és gyakorlása révén mindenkori lét- és élethelyzetünk megértése, saját helyünk megtalálása a világban, végeredményben önmagunk megfelelő irányítása. Az elméleti képzéshez ezért nagy arányban gyakorlati órák, szemináriumok kapcsolódnak.
Akik számára fontos a személyes kapcsolat a tanárokkal, a közvetlen tanítás élménye, a kérdezés és a válasz élő pillanatai. Akik hisznek abban, hogy a tudás átadása és befogadása leginkább az emberi kapcsolatokon keresztül működik.
Ha most végeztél a középiskolával, és szeretnél nyitni a keleti gondolkodás, a meditáció, a vallásfilozófia és az önismeret felé, ez a hely neked szól. Sokféle tantárgy, sok-sok gyakorlati és elméleti elem segít elindulni az úton.
Akik még nem biztosak benne, merre menjenek tovább, de szeretnének időt szánni a kérdésekre. Akik nyitottak arra, hogy belülről kezdjék a választ: önmaguk megismerésével.
Nem csak fiatalokat várunk. Ha meg tudod oldani, hogy heti három napot a Főiskolán tölts Budapesten, akkor életkortól függetlenül csatlakozhatsz hozzánk. A képzés mellett marad idő egyéb dolgokra is – akár munkára, önkénteskedésre, gyakorlásra vagy más tanulmányokra. Ez egy koncentrált, de élhető ritmus.
A buddhizmus oktatási rendszere a Középútra épül – az elmélet és gyakorlat egyensúlyára. Amit megtanulsz, azt rögtön gyakorolhatod is. Meditációk, szemináriumok, mozgásformák segítenek abban, hogy a tudás ne csak információ legyen, hanem tapasztalattá is válhasson. A több rajtad múlik:)
A heti három nap keretet és ritmust ad. Segít abban, hogy a figyelmed a tanulásra, a gyakorlásra és az önreflexióra irányuljon. Ez a képzés nem rohan – lehetőséget ad a valódi elmélyülésre.
A Tan Kapuja közössége nemcsak tanulókból áll, hanem barátokból, gondolkodótársakból, inspiráló emberekből. A közös út során sokan találnak életre szóló kapcsolatokat, egyfajta második otthonra lelnek.
Fontos időpontok | Mikor? |
---|---|
Felvételi jelentkezési határidő meghosszabbítva | 2025. május 6. éjfél |
Főiskolai nyílt napok | 2025. március 22-26. és 2025. március 27-30. |
Az intézményi eljárási díj befizetésének határideje | 2025. május 6. (kedd) |
Az írásbeli felvételi vizsga időpontja | 2025. május 13. (kedd, 8-20h között) |
A szóbeli elbeszélgetés időpontja | 2025. május 15-16. (csütörtök-péntek, egyéni időpontra történő behívással) |
Állami ösztöndíj lehetőség:
A nappali tagozatra felvételt nyerő hallgatók többsége állami ösztöndíjas helyre kerülhet. A felvételi keretszámok szerint:
20–70 fő tanulhat állami ösztöndíjjal
0–30 fő kerülhet be önköltséges formában
A pontos felvételi irányszámokat a felvi.hu oldalon lehet nyomon követni. Fontos tudni, hogy ezek a számok tervezett létszámok, a Főiskola indokolt esetben eltérhet tőlük.
Önköltség összege:
Ha nem rendelkezel állami ösztöndíjas félévekkel, a nappali tagozat önköltséges formában is elvégezhető: 180.000 Ft / félév
A teljes képzési idő: 6 félév (3 év)
1. Az online jelentkezési lap kitöltése után a rendszer automatikusan elküldi annak PDF változatát a jelentkezési lapon megadott email-címre.
2. A jelentkezési laphoz csatolandó mellékletek (hivatalos dokumentumok másolatai)
3. A jelentkezési lap benyújtása postai úton vagy személyesen történhet. Személyesen történő jelentkezés esetén a benyújtás, postai úton történő jelentkezés esetén a postára adás határnapja a jelentkezés határideje.
4. A felvételihez kapcsolódó intézményi eljárási díj 6000 Ft, melyet átutalással kérünk befizetni az alábbi bankszámlaszámra: 10403181-00031629-00000001. A közleményben, kérjük, tüntessék fel, hogy „felvételi jelentkezés” és egy szóköz kihagyása után a jelentkező teljes nevét. Intézményünknek e tárgyban számlaadási kötelezettsége nincs, a befizetést igazoló bizonylat ebben az esetben a bankszámlakivonat. Amennyiben mégis kéri számla kiállítását, kérjük, e-mailben jelezze igényét.
Írásbeli vizsga:
Szóbeli vizsga:
FIGYELEM! A Főiskola fenntartja magának a jogot, hogy a felvételi eljárásban érintett valamely képzési szint, szak, specializáció, továbbá munkarend (tagozat) vagy finanszírozási forma tényleges indításáról és az arra történő felvételről a jelentkezők létszámának és a felvételi eljárás egyéb adatainak az ismeretében döntsön.
A képzés során fokozott lelki terheléssel járó kommunikációs gyakorlatokkal találkozhatnak a hallgatók. Egyes kurzusokon légzőgyakorlatokkal, szertartásokkal, mantrákkal, a hang gyakorlataival is megismerkednek a hallgatók, továbbá a legfontosabb szent szövegekkel, ahol a követendő életmódról a buddhizmus vagy a jóga szemszögéből kapnak információkat. Bizonyos tantárgyak fokozott gerincterheléssel járó ülő, meditációs gyakorlatokat, jóga gyakorlatokat és elvonulásokat tartalmaz.
A 20-120 fős nappali tagozatos felvételi irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 20-70 fő, az önköltséges képzés irányszáma 0-30 fő.
A 40-80 fős esti tagozatos irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 40-70 fő, míg az önköltséges képzés irányszáma 0-20 fő.
A képzésenkénti részletes irányszámok elérhetők a felvi.hu oldalán.
Az egyes szakok esetében megadott irányszámok tervezett létszámot jelentenek, amelyektől a Főiskola eltérhet.
A buddhista tanulmányok nemcsak befelé vezetnek – hanem kifelé is. A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Erasmus+ programja lehetőséget kínál arra, hogy külföldi tanulmányokkal gazdagítsd az itthon megszerzett tudásod, más kultúrákban mélyítsd el a buddhizmusról való ismereteidet, és új nézőpontokat ismerj meg – akár személyes, akár szakmai szinten.
A külföldi ösztöndíj nemcsak az oktatásról szól, hanem a találkozásokról, közös gyakorlásról, új barátságokról és arról, hogy hogyan viszed magaddal a tanultakat a világ különböző pontjaira.
Ismerd meg, milyen lehetőségeket kínál számodra az Erasmus+ programunk.
Az adatvédelmi tájékoztató felvételizők számára letölthető.
A Tan Kapuja Buddhista Főiskola buddhista tanító mesterképzése (MA) egy 4 féléves, esti munkarendben zajló program, amely mélyreható ismereteket és készségeket nyújt a buddhizmus elméleti és gyakorlati aspektusaiban. Célja a hallgatók segítő attitűdjének és kommunikációs képességeinek fejlesztése, valamint a megszerzett ismeretek és tapasztalatok hatékony átadásának elsajátítása. A képzés elősegíti a társadalmi integráció erősítését, a tolerancia fejlesztését és a kreativitás növelését a környezet jobbítása érdekében.
Specializációk keretében a hallgatók az alábbi területeken mélyíthetik el tudásukat:
Összehasonlító buddhista filozófia: különböző buddhista iskolák tanításainak összevetése és elemzése.
Ind nyelvek (páli és szanszkrit): az ősi buddhista szövegek eredeti nyelven történő tanulmányozása.
Tibeti nyelv: a tibeti buddhizmus szövegeinek és kultúrájának mélyebb megértése.
A mesterképzésre való jelentkezés feltétele legalább B2 szintű angol nyelvvizsga. A jelentkezőknek egy rövid kutatási tervet is be kell nyújtaniuk a tervezett diplomamunkájuk témájáról, amelyhez idegen nyelvű szakirodalmat is fel kell használniuk.
(nappali, esti és levelező munkarendben)
A meditáció napjainkban ismert fogalom, de valódi jelentését kevesen értik mélyebben. A buddhista képzésben a helyes szemlélet kialakítása az első lépés, ezt követi a gyakorlás. A meditáció mibenléte, célja, tárgya és végzője alapvető kérdések. A hallgatók három fő hagyomány – théraváda, zen, tibeti – meditációs gyakorlatait ismerhetik meg. A szatipatthána (éberség), a szamatha (összpontosítás) és a vipasszaná (belátás) végigkísérik a tanulmányokat, elméleti és gyakorlati szinten egyaránt, akár elvonulások keretében is.
(nappali, esti munkarendben)
A Páli nyelvi specializáció a tanterv adta korlátozott keretei között ennek a korai buddhizmusnak a vizsgálatára vállalkozik. A korszakra vonatkozó általános ismeretek megszerzését a törzsanyagra bízza, a specializáció így kifejezetten a páli nyelvre koncentrál. Célja a páli nyelv megismertetése, illetve haladó szintű nyelvi jártasság elsajátíttatása mentén a források közvetlen tanulmányozása.
(nappali, esti munkarendben)
A tibeti nyelvi specializáció során egy nagy ívű – a 7. századtól egészen napjainkig tartó – hatalmas időutazás részesei lesznek a diákok, ahol a nyelvtanár az idegenvezető. Első nagy kaland az lesz, hogy megismerkedünk és alaposan elsajátítjuk az első tibeti király, Szongcen Gampo kérésére Thönmi Szambhóta által a 7. század közepén megalkotott tibeti írást és nyelvtant.
(nappali, esti és távoktatás munkarendben)
A vallás és a filozófia az élet nagy kérdéseire adnak olykor különböző, olykor nagyon hasonló válaszokat, és mindkettő képes megnyugvást adni a sorscsapásokkal szemben, s bizony manapság egyre több a sorscsapás. Ebben a korban az egyén egyre inkább nem leli a helyét, és fogalma nincs se önmagáról, se a világról, ami körülveszi. Mind a vallások, mind a különféle nyugati és keleti filozófiai irányzatok segíthetnek rávezetni, hogy ki is vagy te valójában, és hol a helyed szellemi értelemben.
Bővebb információ a vallás- és filozófiatörténet specializációról