Felvételizz a Tan Kapuja nappali képzésére (BA)

Indulj el a tudatosság felé: nappali alapképzés a Tan Kapuján (BA)

A buddhizmus oktatási rendszerében a Középút vagy a Nemes Nyolcrétű Ösvény a meghatározó elv. Az elmélet és a gyakorlat összhangjára törekedve cél, hogy az elsajátított tudás a gyakorlás révén tapasztalattá váljon, majd a tapasztalatok a hétköznapi életbe integrálódjanak. Az alapképzés célja a megfelelő hozzáállás, képességek és tudás elsajátításán keresztül önmagunk megismerése, a buddhista módszerek elsajátítása és gyakorlása révén mindenkori lét- és élethelyzetünk megértése, saját helyünk megtalálása a világban, végeredményben önmagunk megfelelő irányítása. Az elméleti képzéshez ezért nagy arányban gyakorlati órák, szemináriumok kapcsolódnak.

A Tan Kapuja Buddhista Főiskola nappali munkarendű képzése azoknak szól, akik szeretnének elmélyülni a buddhizmus tanításaiban, filozófiában, vallásbölcseletben és a keleti kultúrák világában – mindezt jelenléti oktatásban, élő közösségi tapasztalattal kísérve. Ez a képzési forma Budapest szívében zajlik, heti három teljes napban, az év nagy részében személyes jelenléttel. A tanulmányokat kiegészítik a meditációs gyakorlatok, szemináriumok, keleti mozgásformák és egy támogató közösség ereje.

Kinek való ez a képzés?

A jelenlét híveinek

Akik számára fontos a személyes kapcsolat a tanárokkal, a közvetlen tanítás élménye, a kérdezés és a válasz élő pillanatai. Akik hisznek abban, hogy a tudás átadása és befogadása leginkább az emberi kapcsolatokon keresztül működik.

Fiataloknak, akik most indulnak

Ha most végeztél a középiskolával, és szeretnél nyitni a keleti gondolkodás, a meditáció, a vallásfilozófia és az önismeret felé, ez a hely neked szól. Sokféle tantárgy, sok-sok gyakorlati és elméleti elem segít elindulni az úton.

Az útkeresőknek

Akik még nem biztosak benne, merre menjenek tovább, de szeretnének időt szánni a kérdésekre. Akik nyitottak arra, hogy belülről kezdjék a választ: önmaguk megismerésével.

Akik rugalmas időbeosztással élnek

Nem csak fiatalokat várunk. Ha meg tudod oldani, hogy heti három napot a Főiskolán tölts Budapesten, akkor életkortól függetlenül csatlakozhatsz hozzánk. A képzés mellett marad idő egyéb dolgokra is – akár munkára, önkénteskedésre, gyakorlásra vagy más tanulmányokra. Ez egy koncentrált, de élhető ritmus.

Mit ad ez a képzés?

Gyakorlat és elmélet harmóniája

A buddhizmus oktatási rendszere a Középútra épül – az elmélet és gyakorlat egyensúlyára. Amit megtanulsz, azt rögtön gyakorolhatod is. Meditációk, szemináriumok, mozgásformák segítenek abban, hogy a tudás ne csak információ legyen, hanem tapasztalattá is válhasson. A több rajtad múlik:)

Elmélyülés és rendszeresség

A heti három nap keretet és ritmust ad. Segít abban, hogy a figyelmed a tanulásra, a gyakorlásra és az önreflexióra irányuljon. Ez a képzés nem rohan – lehetőséget ad a valódi elmélyülésre.

Közösség

A Tan Kapuja közössége nemcsak tanulókból áll, hanem barátokból, gondolkodótársakból, inspiráló emberekből. A közös út során sokan találnak életre szóló kapcsolatokat, egyfajta második otthonra lelnek.

Fontos időpontok
Mikor?
Felvételi jelentkezési határidő meghosszabbítva
2025. május 6. éjfél
Főiskolai nyílt napok 
2025. március 22-26. és 2025. március 27-30.
Az intézményi eljárási díj befizetésének határideje
2025. május 6. (kedd)
Az írásbeli felvételi vizsga időpontja
2025. május 13. (kedd, 8-20h között)
A szóbeli elbeszélgetés időpontja
2025. május 15-16. (csütörtök-péntek, egyéni időpontra történő behívással)

Jelentkezz hozzánk a nappali alapképzésre

Ha úgy érzed, itt az idő, hogy mélyebben megértsd önmagad és a világ működését, ha vonz a buddhizmus szellemisége, és szeretnél egy inspiráló közösségben tanulni – akkor örömmel várunk nappali tagozatos képzésünkön Budapesten.

Képzési forma és finanszírozás – nappali tagozat

A nappali munkarendű képzés Budapesten indul, állami ösztöndíjas és önköltséges formában is elérhető.

Állami ösztöndíj lehetőség:
A nappali tagozatra felvételt nyerő hallgatók többsége állami ösztöndíjas helyre kerülhet. A felvételi keretszámok szerint:
20–70 fő tanulhat állami ösztöndíjjal
0–30 fő kerülhet be önköltséges formában

A pontos felvételi irányszámokat a felvi.hu oldalon lehet nyomon követni. Fontos tudni, hogy ezek a számok tervezett létszámok, a Főiskola indokolt esetben eltérhet tőlük.

Önköltség összege:
Ha nem rendelkezel állami ösztöndíjas félévekkel, a nappali tagozat önköltséges formában is elvégezhető: 180.000 Ft / félév
A teljes képzési idő: 6 félév (3 év)

Jelentkezni a Főiskola saját jelentkezési lapján lehet. A jelentkezés lépései:

1. Az online jelentkezési lap kitöltése után a rendszer automatikusan elküldi annak PDF változatát a jelentkezési lapon megadott email-címre.

2. A jelentkezési laphoz csatolandó mellékletek (hivatalos dokumentumok másolatai)

  • Egy kézzel írt, egy-két A4-es lapnyi terjedelmű motivációs levél csatolása a jelentkezési laphoz. A jelentkező egy általános bemutatkozást követően írjon arról, hogy mikor és hogyan találkozott először a buddhizmussal, vallásbölcselettel vagy filozófiával, milyen módon képezte, illetve képzi magát ezekben elméleti (olvasmányok, nyelvi tanulmányok stb.), illetve gyakorlati (pl. meditáció, harcművészet, jóga stb.) szempontból. Mi indította arra, hogy jelentkezzen a főiskolára? Mit vár a főiskolai képzéstől, mit remél a főiskola elvégzésétől?
  • Érettségi bizonyítvány (külföldi, Magyarországon működő külföldi rendszerű, valamint a Magyarországon 2006. január 1. előtt érettségizők esetében) vagy
  • érettségi tanúsítvány (2006. január 1. után magyar rendszerben érettségizők esetében) vagy
  • középiskolai bizonyítvány (külföldi intézmény esetén);
  • felsőfokú oklevél;
  • fogyatékosság esetén részletes szakértői vélemény;
  • intézményi eljárási díj megfizetésének igazolása;
  • többletpontok számításához szükséges egyéb dokumentumok.

3. A jelentkezési lap benyújtása postai úton vagy személyesen történhet. Személyesen történő jelentkezés esetén a benyújtás, postai úton történő jelentkezés esetén a postára adás határnapja a jelentkezés határideje.

4. A felvételihez kapcsolódó intézményi eljárási díj 6000 Ft, melyet átutalással kérünk befizetni az alábbi bankszámlaszámra: 10403181-00031629-00000001. A közleményben, kérjük, tüntessék fel, hogy „felvételi jelentkezésés egy szóköz kihagyása után a jelentkező teljes nevét. Intézményünknek e tárgyban számlaadási kötelezettsége nincs, a befizetést igazoló bizonylat ebben az esetben a bankszámlakivonat. Amennyiben mégis kéri számla kiállítását, kérjük, e-mailben jelezze igényét.

A felvételi vizsga menete:

Alapképzés (BA)

Írásbeli vizsga:

  • írásbeli teszt a honlapunkon közzétett szakirodalom alapján, a Buddha életére és alapvető buddhista fogalmakra vonatkozóan;
  • írásbeli esszé, mely 3 részből áll: szövegértési feladat, szövegértelmezési feladat és egy választható esszékérdés kidolgozása.
  • Megszervezés módja: e-learning felületen, online.

Szóbeli vizsga:

  • A felvételi elbeszélgetés a jelentkező által előzetesen megküldött motivációs levél alapján beszélgetés a felvételiző pályaelképzeléseiről, karrierterveiről, egyéni életút fejlődési terveiről, arról, hogy miért kíván buddhista tanító lenni. A szóbeli vizsgára el kell hozni az összes tanulmányokkal kapcsolatos dokumentumot, hivatalos iratot, de pl. ha valaki éppen az adott évben érettségizik, akkor elég a bizonyítványt utólag is bemutatni.
  • Megszervezés módja:
    • A nappali és esti munkarendű BA felvételi személyes módon kerül megszervezésre.
    • A mánfai levelező és a távoktatás BA felvételi online bonyolódik.
    • Kivételesen, rektori engedélyt kérhet a nappali vagy esti BA képzésre érvényes felvételi kérelmet leadott jelentkező, amennyiben objektív akadály miatt a szóbeli felvételin személyesen nem tud részt venni. A kérelmet a rektornak címezve a felveteli@tkbf.hu e-mail címre kell küldeni, „kivételes online részvétel engedélyezési kérelem” tárgy megjelölésével, legkésőbb a szóbeli felvételit megelőző 48 órával. A kérelemben meg kell jelölni az objektív akadályt és csatolni a szükséges az azt valószínűsítő dokumentum másolatát pdf formátumban. Ezek hiányában a kérelem automatikusan elutasításra kerül.

Alapképzés

FIGYELEM! A Főiskola fenntartja magának a jogot, hogy a felvételi eljárásban érintett valamely képzési szint, szak, specializáció, továbbá munkarend (tagozat) vagy finanszírozási forma tényleges indításáról és az arra történő felvételről a jelentkezők létszámának és a felvételi eljárás egyéb adatainak az ismeretében döntsön.

Az alapképzés során felmerülő speciális fizikai-lelki terhelések

A képzés során fokozott lelki terheléssel járó kommunikációs gyakorlatokkal találkozhatnak a hallgatók. Egyes kurzusokon légzőgyakorlatokkal, szertartásokkal, mantrákkal, a hang gyakorlataival is megismerkednek a hallgatók, továbbá a legfontosabb szent szövegekkel, ahol a követendő életmódról a buddhizmus vagy a jóga szemszögéből kapnak információkat. Bizonyos tantárgyak fokozott gerincterheléssel járó ülő, meditációs gyakorlatokat, jóga gyakorlatokat és elvonulásokat tartalmaz.

Nyelvvizsgamentesség 

Tájékoztatjuk a jelentkezőket, hogy Főiskolánk alapszakos hallgatói mentesülnek a középfokú nyelvvizsga teljesítésének követelménye alól, annak megszerzése a BA-diplomának nem feltétele.
 

Másik specializáción vagy új képzésen el lehet ismét végezni a főiskolát?

  1. A Főiskolán 2006. szeptember 1-jétől kezdődően (jelenleg is) két képzés folyik, a buddhista tanító alapképzés (BA) és az okleveles buddhista tanító mesterképzés (MA). Korábban futó, 2006. december 31. után már nem indítható képzésünk volt a buddhista tanító főiskolai képzés (F). Amennyiben valaki BA vagy az azzal a törvény erejénél fogva egyenértékű F képzésben [Nftv. 112. § (6) bek.] szerzett oklevelet, jogosult az MA képzésre jelentkezni felvételi eljárás keretében. Amennyiben felvételt nyer, a mesterszakon folytathatja főiskolai tanulmányait. Annak, hogy valaki azonos képzésre vagy egyenértékű képzésre újra jelentkezzen elvileg nincs akadálya, de ilyenkor a képzettség szintje és a szakképzettség tekintetében azonos második diplomát tud szerezni, ráadásul a korábbi képzésében elhasznált államilag támogatott félévei valószínűleg hiányozni fognak tanulmányai állami ösztöndíjasként való folytatásához.
  2. A specializáció az adott szak (értsd: BA vagy MA) részét képező önálló szakképzettséget nem eredményező, speciális szaktudást biztosító képzés [Nftv. 108. § 31]. Ez azt jelenti, hogy bármelyik jelenleg futó specializációt is végzi el egy hallgató egy adott szakon, a szakképzettsége egyformán az adott szakon megszerezhető buddhista tanító (BA) vagy okleveles buddhista tanító (MA) lesz. A specializáció elvégzésének tényét kizárólag a diploma záradéka tartalmazza, olyan formában, hogy „Az oklevél tulajdonosa tanulmányai során a képzéshez tartozó … specializáció követelményeit teljesítette.”
  3. Ahhoz, hogy egy a Főiskolánkon kapott diplomával rendelkező személy egy új specializáció ismereteit a Főiskolán elsajátítsa nem az adott szakot kell ismét elvégeznie, hanem a választott új specializáció követelményeit kell részismereti képzés keretében teljesítenie. A részismereti képzés hallgatói jogviszony keretében, de törvényi rendelkezés folytán kizárólag önköltséges képzésként történik [Nftv. 42. § (2) bekezdés]. Részismereti képzésre történő felvétel külön felvételi eljárás nélkül történik. Az erre vonatkozó kérelmet a specializáción folyó tanulmányok megkezdését megelőző félév szorgalmi időszakának utolsó napjáig kell a Főiskola Tanulmányi Osztályán benyújtani. A kérelemről az oktatási rektorhelyettes dönt [FÁISZ 6.4.3.2, TVSZ  2.1.3.7.16 ], a döntés alapján kerül megkötésre a hallgatói képzési szerződés, amely a fizetendő önköltség mértékét is tartalmazza. A képzési szerződés megkötésével egyidejűleg jön létre a részismereti képzésre vonatkozó hallgatói jogviszony. A részismereti képzésben részt vevő hallgató tanulmányi teljesítményéről, beleértve az új specializáció követelményeinek teljesítését is, a Tanulmányi Osztály állít ki külön igazolást, de értelemszerűen új diploma nem állítható ki, mivel diploma kizárólag szak elvégzését és szakképzettség megszerzését tanúsíthatja. Az elvégzett kurzusok, illetve specializáció teljesítése a felsőfokú tanulmányokba a kreditátvitel szabályai szerint beszámítható.

A TKBF hatályos felvételi szabályzata:

https://www.tkbf.hu/foiskola/szabalyzatok

A nappali és esti munkarendű képzés

  • állami ösztöndíjas és
  • önköltséges;

A levelező és távoktatási munkarendű képzés

  • csak önköltséges formában indul.

Állami ösztöndíj

A 20-120 fős nappali tagozatos felvételi irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 20-70 fő, az önköltséges képzés irányszáma 0-30 fő.

A 40-80 fős esti tagozatos irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 40-70 fő, míg az önköltséges képzés irányszáma 0-20 fő.

A képzésenkénti részletes irányszámok elérhetők a felvi.hu oldalán.

Az egyes szakok esetében megadott irányszámok tervezett létszámot jelentenek, amelyektől a Főiskola eltérhet. 

Az önköltség összege

  • Alapképzés (BA) nappali tagozat (Budapest): 180.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) esti tagozat (Budapest): 180.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) levelező tagozat (Mánfa): 220.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) távoktatás: 220.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)

A buddhista tanulmányok nemcsak befelé vezetnek – hanem kifelé is. A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Erasmus+ programja lehetőséget kínál arra, hogy külföldi tanulmányokkal gazdagítsd az itthon megszerzett tudásod, más kultúrákban mélyítsd el a buddhizmusról való ismereteidet, és új nézőpontokat ismerj meg – akár személyes, akár szakmai szinten.

A külföldi ösztöndíj nemcsak az oktatásról szól, hanem a találkozásokról, közös gyakorlásról, új barátságokról és arról, hogy hogyan viszed magaddal a tanultakat a világ különböző pontjaira. 

Ismerd meg, milyen lehetőségeket kínál számodra az Erasmus+ programunk.

Az adatvédelmi tájékoztató felvételizők számára letölthető.

Így folytathatod az alapképzés után: Mesterképzés a Tan Kapuján

Buddhista tanító mesterképzése (MA)

A Tan Kapuja Buddhista Főiskola buddhista tanító mesterképzése (MA) egy 4 féléves, esti munkarendben zajló program, amely mélyreható ismereteket és készségeket nyújt a buddhizmus elméleti és gyakorlati aspektusaiban. Célja a hallgatók segítő attitűdjének és kommunikációs képességeinek fejlesztése, valamint a megszerzett ismeretek és tapasztalatok hatékony átadásának elsajátítása. A képzés elősegíti a társadalmi integráció erősítését, a tolerancia fejlesztését és a kreativitás növelését a környezet jobbítása érdekében.

Specializációk keretében a hallgatók az alábbi területeken mélyíthetik el tudásukat:
Összehasonlító buddhista filozófia: különböző buddhista iskolák tanításainak összevetése és elemzése.
Ind nyelvek (páli és szanszkrit): az ősi buddhista szövegek eredeti nyelven történő tanulmányozása.
Tibeti nyelv: a tibeti buddhizmus szövegeinek és kultúrájának mélyebb megértése.

A mesterképzésre való jelentkezés feltétele legalább B2 szintű angol nyelvvizsga. A jelentkezőknek egy rövid kutatási tervet is be kell nyújtaniuk a tervezett diplomamunkájuk témájáról, amelyhez idegen nyelvű szakirodalmat is fel kell használniuk.



Oktatás

Megszakítás