Felvételizz a Tan Kapuja esti képzésére (BA)

Indulj el a tudatosság felé: esti alapképzés a Tan Kapuján (BA)

A Tan Kapuja Buddhista Főiskola esti képzése azok számára kínál lehetőséget a buddhizmus elmélyült tanulmányozására, akiknek napközben más elfoglaltságuk van, de estére időt és energiát tudnak szánni önmaguk és a világ mélyebb megértésére.Ez a munkarend ideális választás lehet munkavállalóknak, családosoknak, vagy akár olyanoknak is, akik már végeztek más felsőfokú tanulmányokat, de most egy másfajta tudásra és szemléletre vágynak. Az órák jellemzően hétköznap esténként zajlanak Budapesten, személyes jelenléttel.

A Tan Kapuja Buddhista Főiskola esti munkarendű képzése azoknak szól, akik szeretnének elmélyülni a buddhizmus tanításaiban, filozófiában, vallásbölcseletben és a keleti kultúrák világában – de élethelyzetükhöz igazodva hétvégén tudnak tanulásra időt szánni. A képzés Budapesten zajlik  személyes jelenléttel 7 hétvégi alkalommal (szombat-vasárnap, 2 hétvége / hónap). A tanulmányokat itt is meditációs gyakorlatok, szemináriumok és a közös tanulás támogató közösségi tere egészíti ki – hogy a tanulás ne csak tudást, hanem belső élményt is jelentsen.

Kinek való ez a képzés?

Akiknek fontos a személyes jelenlét – de nem fér bele a nappali képzés

Ez a munkarend ideális választás azoknak, akik nem tudják vállalni a heti több napos budapesti jelenlétet, de a hétvégéik vagy estéik többnyire szabadok. A tanulás rendszeres, mégis rugalmas módon illeszkedhet a mindennapi életükbe.

Akiknek a család, munka mellett is fontos a belső út

Az esti képzés azoknak szól, akik a hétköznapjaikban elfoglaltak – dolgoznak, családot nevelnek –, de mégis szeretnének elmélyülni a buddhizmus, filozófia, vallások vagy meditáció világában. A személyes jelenlét ritkább, de annál értékesebb alkalom.

Akik igénylik a közvetlen tanítást és emberi kapcsolatokat

Az esti képzés lehetőséget ad arra, hogy rendszeres személyes kapcsolat alakuljon ki a tanítókkal és a tanulótársakkal. A közvetlen átadás élménye – a tanítás, a kérdések és válaszok közvetlensége – itt is kulcsfontosságú.

Akik nyitottak egy elköteleződést igénylő útra

Aki tudja vállalni, hogy akár költségtérítéses formában is részt vegyen egy hosszabb, mély belső munkát kínáló képzésen, itt támogató közegre talál. Fontos tudni: az esti tagozaton államilag finanszírozott helyek is elérhetők.

Mit ad ez a képzés?

Rendszerességet és megtartó keretet

A tanulás üteme igazodik a hallgatók élethelyzetéhez: ritkábban találkozunk, de annál fókuszáltabban. A képzés így egyszerre biztosít szabadságot és struktúrát – megengedi, hogy a hallgatók saját ritmusukban haladjanak, mégis egy közös úton.

Tudást, ami nem csupán elmélet

A buddhizmus, filozófia, vallásbölcselet és meditációs gyakorlatok nem csak fogalmak és eszmék. Az esti képzés célja, hogy a megszerzett ismeretek tapasztalattá váljanak, és segítsenek eligazodni a hétköznapi élet kérdéseiben, kihívásaiban.

Személyes jelenlétre épülő tanulást

Az órákon a közvetlenség és az élő kapcsolat kiemelten fontos. A tanítókkal való személyes találkozás, a kérdezés lehetősége és a tanulótársakkal való együttgondolkodás teszi igazán élővé az esti képzést.

Közösségi megtartóerőt

A ritkább alkalmak ellenére valódi közösség alakul ki: hasonló érdeklődésű emberek találkoznak, akik megosztják útkeresésüket, kérdéseiket, felismeréseiket. A csoport ereje segíti a tanulási folyamatot és mélyíti a belső munkát.

Hozzáférést a buddhista hagyományok gazdagságához

A képzés során a hallgatók betekintést nyerhetnek a különböző buddhista iskolák – például a théraváda, zen vagy tibeti irányzatok – tanításaiba és gyakorlataiba, elméleti és gyakorlati szinten egyaránt.

Fontos időpontok
Mikor?
Felvételi jelentkezési határidő meghosszabbítva
2025. május 6. éjfél
Főiskolai nyílt napok 
2025. március 22-26. és 2025. március 27-30.
Az intézményi eljárási díj befizetésének határideje
2025. május 6. (kedd)
Az írásbeli felvételi vizsga időpontja
2025. május 13. (kedd, 8-20h között)
A szóbeli elbeszélgetés időpontja
2025. május 15-16. (csütörtök-péntek, egyéni időpontra történő behívással)

Jelentkezz hozzánk az esti alapképzésre

Ha fontos számodra, hogy a hétköznapok teendői mellett is legyen időd elmélyülni, kérdezni, gyakorolni és fejlődni – az esti képzés jó hely lehet számodra. Itt nemcsak tudást kapsz, hanem közösséget, figyelmet, időt önmagadra és egy olyan útra, amely lépésről lépésre vezet befelé.

Képzési forma és finanszírozás – esti tagozat

Az esti munkarendű képzés Budapesten indul, állami ösztöndíjas és önköltséges formában is elérhető. Ez a munkarend lehetőséget kínál azoknak, akik napközben dolgoznak vagy más elfoglaltságaik vannak, de esti időpontban tudnak tanulni, személyes jelenléttel.

Állami ösztöndíj lehetőség:

Az esti tagozatra felvételt nyerő hallgatók jelentős része állami ösztöndíjas formában tanulhat. A felvételi keretszámok szerint:

  • 40–70 fő tanulhat állami ösztöndíjjal

  • 0–20 fő kerülhet be önköltséges formában

A pontos felvételi irányszámokat a felvi.hu oldalon lehet nyomon követni.
Fontos tudni, hogy ezek a számok tervezett létszámok, a Főiskola indokolt esetben eltérhet tőlük.

Önköltség összege:

Ha nem rendelkezel állami ösztöndíjas félévekkel, az esti tagozat önköltséges formában is elvégezhető:
180.000 Ft / félév
A teljes képzési idő: 6 félév (3 év)

Jelentkezni a Főiskola saját jelentkezési lapján lehet. A jelentkezés lépései:

1. Az online jelentkezési lap kitöltése után a rendszer automatikusan elküldi annak PDF változatát a jelentkezési lapon megadott email-címre.

2. A jelentkezési laphoz csatolandó mellékletek (hivatalos dokumentumok másolatai)

  • Egy kézzel írt, egy-két A4-es lapnyi terjedelmű motivációs levél csatolása a jelentkezési laphoz. A jelentkező egy általános bemutatkozást követően írjon arról, hogy mikor és hogyan találkozott először a buddhizmussal, vallásbölcselettel vagy filozófiával, milyen módon képezte, illetve képzi magát ezekben elméleti (olvasmányok, nyelvi tanulmányok stb.), illetve gyakorlati (pl. meditáció, harcművészet, jóga stb.) szempontból. Mi indította arra, hogy jelentkezzen a főiskolára? Mit vár a főiskolai képzéstől, mit remél a főiskola elvégzésétől?
  • Érettségi bizonyítvány (külföldi, Magyarországon működő külföldi rendszerű, valamint a Magyarországon 2006. január 1. előtt érettségizők esetében) vagy
  • érettségi tanúsítvány (2006. január 1. után magyar rendszerben érettségizők esetében) vagy
  • középiskolai bizonyítvány (külföldi intézmény esetén);
  • felsőfokú oklevél;
  • fogyatékosság esetén részletes szakértői vélemény;
  • intézményi eljárási díj megfizetésének igazolása;
  • többletpontok számításához szükséges egyéb dokumentumok.

3. A jelentkezési lap benyújtása postai úton vagy személyesen történhet. Személyesen történő jelentkezés esetén a benyújtás, postai úton történő jelentkezés esetén a postára adás határnapja a jelentkezés határideje.

4. A felvételihez kapcsolódó intézményi eljárási díj 6000 Ft, melyet átutalással kérünk befizetni az alábbi bankszámlaszámra: 10403181-00031629-00000001. A közleményben, kérjük, tüntessék fel, hogy „felvételi jelentkezésés egy szóköz kihagyása után a jelentkező teljes nevét. Intézményünknek e tárgyban számlaadási kötelezettsége nincs, a befizetést igazoló bizonylat ebben az esetben a bankszámlakivonat. Amennyiben mégis kéri számla kiállítását, kérjük, e-mailben jelezze igényét.

A felvételi vizsga menete:

Alapképzés (BA)

Írásbeli vizsga:

  • írásbeli teszt a honlapunkon közzétett szakirodalom alapján, a Buddha életére és alapvető buddhista fogalmakra vonatkozóan;
  • írásbeli esszé, mely 3 részből áll: szövegértési feladat, szövegértelmezési feladat és egy választható esszékérdés kidolgozása.
  • Megszervezés módja: e-learning felületen, online.

Szóbeli vizsga:

  • A felvételi elbeszélgetés a jelentkező által előzetesen megküldött motivációs levél alapján beszélgetés a felvételiző pályaelképzeléseiről, karrierterveiről, egyéni életút fejlődési terveiről, arról, hogy miért kíván buddhista tanító lenni. A szóbeli vizsgára el kell hozni az összes tanulmányokkal kapcsolatos dokumentumot, hivatalos iratot, de pl. ha valaki éppen az adott évben érettségizik, akkor elég a bizonyítványt utólag is bemutatni.
  • Megszervezés módja:
    • A nappali és esti munkarendű BA felvételi személyes módon kerül megszervezésre.
    • A mánfai levelező és a távoktatás BA felvételi online bonyolódik.
    • Kivételesen, rektori engedélyt kérhet a nappali vagy esti BA képzésre érvényes felvételi kérelmet leadott jelentkező, amennyiben objektív akadály miatt a szóbeli felvételin személyesen nem tud részt venni. A kérelmet a rektornak címezve a felveteli@tkbf.hu e-mail címre kell küldeni, „kivételes online részvétel engedélyezési kérelem” tárgy megjelölésével, legkésőbb a szóbeli felvételit megelőző 48 órával. A kérelemben meg kell jelölni az objektív akadályt és csatolni a szükséges az azt valószínűsítő dokumentum másolatát pdf formátumban. Ezek hiányában a kérelem automatikusan elutasításra kerül.

Alapképzés

FIGYELEM! A Főiskola fenntartja magának a jogot, hogy a felvételi eljárásban érintett valamely képzési szint, szak, specializáció, továbbá munkarend (tagozat) vagy finanszírozási forma tényleges indításáról és az arra történő felvételről a jelentkezők létszámának és a felvételi eljárás egyéb adatainak az ismeretében döntsön.

Az alapképzés során felmerülő speciális fizikai-lelki terhelések

A képzés során fokozott lelki terheléssel járó kommunikációs gyakorlatokkal találkozhatnak a hallgatók. Egyes kurzusokon légzőgyakorlatokkal, szertartásokkal, mantrákkal, a hang gyakorlataival is megismerkednek a hallgatók, továbbá a legfontosabb szent szövegekkel, ahol a követendő életmódról a buddhizmus vagy a jóga szemszögéből kapnak információkat. Bizonyos tantárgyak fokozott gerincterheléssel járó ülő, meditációs gyakorlatokat, jóga gyakorlatokat és elvonulásokat tartalmaz.

Nyelvvizsgamentesség 

Tájékoztatjuk a jelentkezőket, hogy Főiskolánk alapszakos hallgatói mentesülnek a középfokú nyelvvizsga teljesítésének követelménye alól, annak megszerzése a BA-diplomának nem feltétele.
 

Másik specializáción vagy új képzésen el lehet ismét végezni a főiskolát?

  1. A Főiskolán 2006. szeptember 1-jétől kezdődően (jelenleg is) két képzés folyik, a buddhista tanító alapképzés (BA) és az okleveles buddhista tanító mesterképzés (MA). Korábban futó, 2006. december 31. után már nem indítható képzésünk volt a buddhista tanító főiskolai képzés (F). Amennyiben valaki BA vagy az azzal a törvény erejénél fogva egyenértékű F képzésben [Nftv. 112. § (6) bek.] szerzett oklevelet, jogosult az MA képzésre jelentkezni felvételi eljárás keretében. Amennyiben felvételt nyer, a mesterszakon folytathatja főiskolai tanulmányait. Annak, hogy valaki azonos képzésre vagy egyenértékű képzésre újra jelentkezzen elvileg nincs akadálya, de ilyenkor a képzettség szintje és a szakképzettség tekintetében azonos második diplomát tud szerezni, ráadásul a korábbi képzésében elhasznált államilag támogatott félévei valószínűleg hiányozni fognak tanulmányai állami ösztöndíjasként való folytatásához.
  2. A specializáció az adott szak (értsd: BA vagy MA) részét képező önálló szakképzettséget nem eredményező, speciális szaktudást biztosító képzés [Nftv. 108. § 31]. Ez azt jelenti, hogy bármelyik jelenleg futó specializációt is végzi el egy hallgató egy adott szakon, a szakképzettsége egyformán az adott szakon megszerezhető buddhista tanító (BA) vagy okleveles buddhista tanító (MA) lesz. A specializáció elvégzésének tényét kizárólag a diploma záradéka tartalmazza, olyan formában, hogy „Az oklevél tulajdonosa tanulmányai során a képzéshez tartozó … specializáció követelményeit teljesítette.”
  3. Ahhoz, hogy egy a Főiskolánkon kapott diplomával rendelkező személy egy új specializáció ismereteit a Főiskolán elsajátítsa nem az adott szakot kell ismét elvégeznie, hanem a választott új specializáció követelményeit kell részismereti képzés keretében teljesítenie. A részismereti képzés hallgatói jogviszony keretében, de törvényi rendelkezés folytán kizárólag önköltséges képzésként történik [Nftv. 42. § (2) bekezdés]. Részismereti képzésre történő felvétel külön felvételi eljárás nélkül történik. Az erre vonatkozó kérelmet a specializáción folyó tanulmányok megkezdését megelőző félév szorgalmi időszakának utolsó napjáig kell a Főiskola Tanulmányi Osztályán benyújtani. A kérelemről az oktatási rektorhelyettes dönt [FÁISZ 6.4.3.2, TVSZ  2.1.3.7.16 ], a döntés alapján kerül megkötésre a hallgatói képzési szerződés, amely a fizetendő önköltség mértékét is tartalmazza. A képzési szerződés megkötésével egyidejűleg jön létre a részismereti képzésre vonatkozó hallgatói jogviszony. A részismereti képzésben részt vevő hallgató tanulmányi teljesítményéről, beleértve az új specializáció követelményeinek teljesítését is, a Tanulmányi Osztály állít ki külön igazolást, de értelemszerűen új diploma nem állítható ki, mivel diploma kizárólag szak elvégzését és szakképzettség megszerzését tanúsíthatja. Az elvégzett kurzusok, illetve specializáció teljesítése a felsőfokú tanulmányokba a kreditátvitel szabályai szerint beszámítható.

A TKBF hatályos felvételi szabályzata:

https://www.tkbf.hu/foiskola/szabalyzatok

A nappali és esti munkarendű képzés

  • állami ösztöndíjas és
  • önköltséges;

A levelező és távoktatási munkarendű képzés

  • csak önköltséges formában indul.

Állami ösztöndíj

A 20-120 fős nappali tagozatos felvételi irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 20-70 fő, az önköltséges képzés irányszáma 0-30 fő.

A 40-80 fős esti tagozatos irányszámon belül az állami ösztöndíjas képzés irányszáma 40-70 fő, míg az önköltséges képzés irányszáma 0-20 fő.

A képzésenkénti részletes irányszámok elérhetők a felvi.hu oldalán.

Az egyes szakok esetében megadott irányszámok tervezett létszámot jelentenek, amelyektől a Főiskola eltérhet. 

Az önköltség összege

  • Alapképzés (BA) nappali tagozat (Budapest): 180.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) esti tagozat (Budapest): 180.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) levelező tagozat (Mánfa): 220.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)
  • Alapképzés (BA) távoktatás: 220.000,- Ft/félév (képzési idő: 6 félév)

A buddhista tanulmányok nemcsak befelé vezetnek – hanem kifelé is. A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Erasmus+ programja lehetőséget kínál arra, hogy külföldi tanulmányokkal gazdagítsd az itthon megszerzett tudásod, más kultúrákban mélyítsd el a buddhizmusról való ismereteidet, és új nézőpontokat ismerj meg – akár személyes, akár szakmai szinten.

A külföldi ösztöndíj nemcsak az oktatásról szól, hanem a találkozásokról, közös gyakorlásról, új barátságokról és arról, hogy hogyan viszed magaddal a tanultakat a világ különböző pontjaira. 

Ismerd meg, milyen lehetőségeket kínál számodra az Erasmus+ programunk.

Az adatvédelmi tájékoztató felvételizők számára letölthető.

Így folytathatod az alapképzés után: Mesterképzés a Tan Kapuján

Az alapképzés elvégzése után lehetőség nyílik a tanulmányok folytatására a buddhista tanító mesterképzésen (MA), amely szintén esti munkarendben indul Budapesten. Ez a 4 féléves képzés azoknak szól, akik szeretnék tovább mélyíteni tudásukat, és elkötelezettek amellett, hogy a buddhista tanításokat nemcsak befogadni, hanem továbbadni is képesek legyenek – hitelesen, értő módon.

A képzés célja, hogy a hallgatók fejlesszék segítő attitűdjüket, kommunikációs készségeiket, és képesek legyenek a megszerzett tudást mások számára is közvetíteni – akár oktatóként, akár segítőként, akár közösségszervezőként. Emellett fontos cél a társadalmi érzékenység, a tolerancia és a kreativitás kibontakoztatása is.

Specializációs lehetőségek:

A mesterképzésen belül a hallgatók választhatnak specializációt, ahol egy-egy területre fókuszálva mélyíthetik el tudásukat:

  • Összehasonlító buddhista filozófia – különböző buddhista iskolák tanításainak elemzése és összevetése

  • Ind nyelvek (páli és szanszkrit) – az ősi szövegek tanulmányozása eredeti nyelven

  • Tibeti nyelv – a tibeti buddhizmus kultúrájának és szövegvilágának megértése nyelvi alapon

Felvételi feltételek:

A mesterképzésre való jelentkezéshez legalább B2 szintű angol nyelvvizsga szükséges. A jelentkezőknek egy rövid kutatási tervet is be kell nyújtaniuk a diplomamunka témájáról, amelyhez idegen nyelvű szakirodalmat is fel kell használniuk.

Ez a képzés azoknak szól, akik szeretnék a megszerzett tudást még tudatosabban elmélyíteni, és a buddhista tanításokat mások számára is érthető, életszerű módon közvetíteni – akár tanítóként, akár a hétköznapi életükben.

Oktatás

Megszakítás