Záróvizsga időszak
A benyújtott szakdolgozat bemutatására és megvédésére, illetve a záróvizsga részét képező szóbeli tantárgyi vizsgára a záróvizsga-időszakban kerül sor. A záróvizsga-időszak a jelenlegi szabályok szerint a félév vizsgaidőszakával esik egybe. A záróvizsgákat általában a félévek utolsó előtti heteiben (általában január és június hónap kb. közepe) rendezzük meg.
A záróvizsga menete
A záróvizsga eseménye három részre oszlik:
- a szakdolgozat megvédése (20 perc),
- buddhista szóbeli vizsga (20 perc),*
- a felmerült kérdések megvitatása (5 perc).
A szakdolgozat megvédése során a Jelölt reagál az opponensi véleményre, valamint a záróvizsga-bizottság többi tagjának megjegyzéseire. Az opponens véleménye – amit a záróvizsgán még megváltoztathat – a záróvizsga „szakdolgozat védése” érdemjegyébe ¼ részben számít bele, a maradék ¾ részt a másik három záróvizsga-bizottsági tag véleménye adja.
A buddhista szóbeli vizsgán a kihirdetett három témakörből egy-egy tételt kell húzni, melyek közül egy visszaadható. A vizsga a két tétel alapján elsősorban a buddhizmussal kapcsolatos általános tájékozottságot és az összefüggések átlátásának képességét kívánja felmérni. A zárójelbe tett kulcsszavak csupán eligazító jellegűek, így az adott tételek kifejtése és megbeszélése során a témába vágó egyéb kérdések is felmerülhetnek.
*Az A(2)-(E)-B614 kódú, Vallási és filozófiai alapismeretek 5. (Dharma tanítás) szigorlati tételek nevű tárgy teljesítése kiváltja a buddhista szóbeli vizsgát – viszont dönthetsz úgy, hogy húzol tételt, ha javítani szeretnél a záróvizsga esemény buddhista szóbeli vizsga részének érdemjegyén. (Ezzel azonban a korábban elvégzett kurzus értékelése nem változik.)
A záróvizsga értékelésében a szakdolgozat védése 2/3 részben, a buddhista szóbeli vizsga pedig 1/3 részben játszik szerepet.
A záróvizsga a személyes behívóban megjelölt módon online formában vagy – ha a járványügyi helyzet függvényében a veszélyhelyzeti tilalom addig megszűnik – személyesen kerül megrendezésre.
A záróvizsgatételek letölthetők: