- Hallgatói hírek
Főoldal > A japán harcművészetek világa 1.
I. “A japán lélek”
Nemeshegyi Péter jezsuita professzor előadása
Nemeshegyi Péter jezsuita szerzetes, egyetemi tanár, dékán. A tokiói Shopia Egyetem Hittudományi Karának 1956 és 1993 között professzora volt, két alkalommal dékánná is választották. A japán oktatás fejlesztéséért a japán kormány 2005-ben “a Szent Kincs Rendje, Arany Sugarak a Nyakszalaggal” kitüntetésben részesítette. Idén 90 éves. Ahhoz, hogy megismerjük a japán kultúrát, történelmet előbb meg kell ismernünk magukat a japán embereket, ebben segít az előadás.
II. “Mi a zen?”
Dobosy Antal előadása
A zen az 500-as években kialakult buddhista irányzat, amelynek a meditáció a legfontosabb gyakorlata. Milyen irányokban fejlődött a zen? Mik a sajátosságai? Mely országokban terjedt el? Mi a jelentősége a mai világban és a harcművészetekben? Ezekre a kérdésekre is választ ad az előadás. Dobosy Antal, a Tan Kapuja Zen Közösség vezetője, 72 éves. A Buddhista Főiskola tanára. Matematikus. Két kóan-gyűjteményt fordított magyar nyelvre (Nincs Kapu, Kék szikla), melyek a Buddhista Főiskola tananyagai.
III. “A japán harcművészetek történeti háttere”
Szabó Balázs, az ELTE Japán-tanszék helyettes vezetőjének előadása
Közismert, hogy a japán harcművészetek története a szamurájnak nevezett társadalmi csoporthoz kapcsolódik. Kik voltak ők valójában, milyen tévképzetek és legendák alakultak ki róluk? Miképpen gyökereznek a japán harcművészetek a japán történelemben?