Főoldal > Hétfő Esték A Tan Kapuján: Seung Sahn – A zen iránytűje (könyvbemutató)

Hétfő Esték A Tan Kapuján: Seung Sahn – A zen iránytűje (könyvbemutató)

Esemény leírása

A Hétfő Esték A Tan Kapuján sorozatunk 2025/26-os évadának második estjén 2025. december 15. 18h órától Seung Sahn A zen iránytűje című könyvének bemutatójára kerül sor.

Az esten vendégünkkel Dobosy Antal zen tanítóval Karsai Gábor A Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora beszélget a Főiskola Kőrösi termében.

A könyvről bővebben:

„És vajon mi a zen buddhizmus?

A zen sohasem beszél abszolútumokról, vagy az ellentétvilágról.

Nem próbálja megmagyarázni az ürességet, az igazságot, vagy a teljes világot. A zen gyakorlás sohasem magyaráz meg semmit. A zen egyszerűen rámutat közvetlenül az elménkre, igazi önmagunkra, mégpedig úgy, hogy közvetlenül elérhessük a megvilágosodást, és segíthessünk minden lénynek.

Így a zenben nincs hangsúly sem a nyelven, sem a tanuláson – a zenben egyszerűen a meditáció gyakorlása van. A zen tanítássohasem vizsgálja az ellentétvilágot, sohasem vizsgálja az abszolútumot, és sohasem beszél a teljes világról.

Minden zen tanítás egyszerűen az elmédre mutat, éppen ebben a pillanatban.

Mit csinálsz most?

A zen tanítás mindig visszavisz bennünket oda, amit „pillanatvilágnak” nevezhetünk.

Ez a pillanat nagyon fontos.

Egy pillanatban benne van minden.

A pillanatban végtelen idő és végtelen tér van.

A pillanatban az igaz út van, az igazság van, és a helyes élet van, és a pillanatban nincs semmi.

Így ha eléred a pillanatot, közvetlenül elérsz mindent.

Ez a zen buddhizmus.

Nincs elme, nincs Buddha, nincs Isten, nincs semmi!

És mégis van elme, van Buddha, van Isten, van minden!

Ennek megtapasztalása a zen buddhizmus.”

Kapcsolódó

2025 12 08. 18:00
A Tan Kapuja Buddhista Főiskola - Kőrösi terem
A Hétfő Esték A Tan Kapuján sorozatunk 2025/26-os évadának az első estjén 2025. december 8. 18h órától Farkas Attila Márton Az alkímia eredete és misztériuma című könyvének bemutatójára kerül sor.
Megszakítás